بررسی جامع ام وی ام X22 پرو؛ طراحی 2020 و نسخه اولیه بازار ایران
ام وی ام X22 پرو یک کراساوور کوچک شهری است که با هدف بهروزرسانی X22 و نزدیککردن آن به زبان طراحی جدید محصولات چری شکل گرفت. نکتهای که هنگام بررسی مدل 2020 باید به آن توجه کرد این است که سال 2020 در منابع فنی بیشتر به سال طراحی و معرفی نسخه فیسلیفتشده مربوط میشود؛ عرضه رسمی X22 پرو در بازار ایران از سال 1400، معادل 2021 میلادی، آغاز شد. بنابراین اگر در بازار ایران با عنوان «X22 پرو مدل 2020» مواجه شوید، باید سال ساخت و اسناد خودرو را با دقت بررسی کنید؛ نسخهای که بهطور رسمی در ایران شناخته میشود از مدل 1400 به بعد است.
این خودرو که توسط ام وی ام در ایران عرضه شد، در نسخه اولیه اتوماتیک از موتور یک لیتری سه سیلندر توربوشارژ و گیربکس CVT بهره میبرد. طراحی بهروزتر، تجهیزات مناسب برای یک کراساوور اقتصادی و ابعاد جمعوجور از مهمترین دلایل جلب توجه آن بودند. در مقابل، توان موتور متوسط، فضای نهچندان بزرگ ردیف عقب و حساسیت بیشتر پیشرانه توربو نسبت به موتورهای تنفس طبیعی از مواردی هستند که خریدار باید پیش از انتخاب در نظر بگیرد.
ام وی ام X22 پرو چه جایگاهی در بازار ایران دارد؟
X22 پرو را نباید یک نسل کاملاً مستقل و جدید با پلتفرمی متفاوت از X22 اولیه دانست. این خودرو در اصل نسخه بازطراحیشده و بهروزشده چری Tiggo 3x است که در برخی بازارها با نام Tiggo 3x Plus یا Tiggo 2 شناخته میشود. تغییرات نمای جلو، بازطراحی گسترده داشبورد، استفاده از فرمان برقی و تغییر مجموعه موتور و گیربکس در نسخه اتوماتیک باعث شده تفاوت آن با X22 قدیمی تنها به یک فیسلیفت ظاهری محدود نباشد.
ابعاد کوچک X22 پرو آن را بیشتر در گروه کراساوورهای شهری یا هاچبککراسها قرار میدهد. این خودرو برای کسی که ارتفاع بیشتر بدنه و ظاهر کراساوور را میخواهد، اما به یک شاسیبلند بزرگ خانوادگی نیاز ندارد، گزینهای منطقیتر است. فاصله محوری 2555 میلیمتری نیز نشان میدهد اولویت اصلی در طراحی، تردد شهری و کنترل آسان ابعاد خودرو بوده است، نه فراهمکردن کابینی بسیار جادار برای پنج سرنشین بزرگسال.

طراحی ظاهری ام وی ام X22 پرو
بیشترین تغییر ظاهری X22 پرو در نمای جلو دیده میشود. چراغهای روشنایی روز باریک در بخش بالایی قرار گرفتهاند و مجموعه چراغهای اصلی پایینتر و در دو سوی سپر نصب شدهاند. این نوع چیدمان در زمان معرفی خودرو ظاهری مدرنتر نسبت به X22 معمولی ایجاد میکرد و به X22 پرو هویت مستقلتری میداد.
جلوپنجره بزرگ با جزئیات برجسته، سپر حجیم و خطوط افقی باعث شده نمای جلو پهنتر از ابعاد واقعی خودرو به نظر برسد. در نمای جانبی اما ارتباط X22 پرو با مدل قبلی کاملاً مشخص است. فرم درها، ستونها و تناسب کلی بدنه تغییر بنیادی نکرده و استفاده از فلاپهای مشکی دور گلگیرها، ریل سقفی و رینگهای 16 اینچی نقش اصلی را در ایجاد ظاهر کراساوور ایفا میکند. ابعاد بدنه شامل 4200 میلیمتر طول، 1760 میلیمتر عرض و 1570 میلیمتر ارتفاع است.
نمای عقب نسبت به جلو محافظهکارانهتر است و شباهت بیشتری به X22 قبلی دارد. در مجموع طراحی X22 پرو برای یک خودروی اقتصادی شهری هماهنگ است، اما کسانی که انتظار تغییر کامل بدنه نسبت به X22 معمولی دارند، بیشترین تفاوت را تنها در جلو و کابین مشاهده خواهند کرد.
طراحی کابین و کیفیت فضای داخلی
کابین یکی از بخشهایی است که بیشترین پیشرفت را نسبت به X22 قدیمی نشان میدهد. داشبورد با ساختاری افقیتر و نمایشگر مرکزی بزرگ طراحی شده و بخشی از کنسول به سمت راننده متمایل است. فرمان دیکات، نمایشگر 9 اینچی سیستم چندرسانهای و طراحی جدید مجموعه نشاندهندهها فضای داخلی را مدرنتر کردهاند.
در بخش کیفیت متریال نباید انتظار استاندارد خودروهای گرانتر را داشت. بخش قابل توجهی از داشبورد و رودریها از پلاستیک سخت ساخته شده است، هرچند استفاده از ترکیب رنگ و تریم متفاوت باعث میشود فضای کابین بیش از آنچه قیمت و کلاس خودرو نشان میدهد جلوه داشته باشد. کیفیت مونتاژ نمونههای سالم معمولاً قابل قبول است، اما هنگام خرید نمونه کارکرده بهتر است صدای اضافی قطعات کابین، عملکرد کلیدها، سانروف و نمایشگر مرکزی بررسی شود.
فضای سرنشینان و صندوق بار
ردیف جلو برای دو سرنشین بزرگسال فضای مناسبی فراهم میکند و ارتفاع خودرو نیز ورود و خروج را نسبت به بسیاری از هاچبکها آسانتر میسازد. موقعیت رانندگی نسبتاً مرتفع است و ابعاد جمعوجور بدنه باعث میشود کنترل خودرو در خیابانهای شلوغ و جای پارک ساده باشد.
ردیف عقب برای دو بزرگسال با قد متوسط مناسبتر از سه سرنشین بزرگسال است. فاصله محوری 2555 میلیمتری اجازه نمیدهد فضای پا در سطح کراساوورهای بزرگتر قرار گیرد و افراد قدبلند ممکن است در سفرهای طولانی محدودیت بیشتری احساس کنند. صندوق عقب حدود 420 لیتر ظرفیت دارد و برای خرید روزمره، چمدانهای یک سفر کوتاه یا استفاده یک خانواده کمجمعیت کافی است. امکان خواباندن صندلیهای عقب نیز انعطاف فضای بار را افزایش میدهد.
مشخصات فنی ام وی ام X22 پرو اتوماتیک
نسخه اولیه X22 پرو اتوماتیک بازار ایران به موتور 998 سیسی سه سیلندر توربوشارژ مجهز است. این پیشرانه حدود 102 اسب بخار قدرت و 150 نیوتنمتر گشتاور تولید میکند و نیرو از طریق گیربکس CVT با 9 نسبت شبیهسازیشده به چرخهای جلو منتقل میشود. بیشینه گشتاور از دورهای نسبتاً پایین در دسترس قرار میگیرد که برای حرکتهای شهری مفید است.
| مشخصه | ام وی ام X22 پرو اتوماتیک اولیه بازار ایران |
| سال طراحی | 2020 |
| شروع عرضه در ایران | 1400 / 2021 |
| نوع موتور | 3 سیلندر، 12 سوپاپ، توربوشارژ |
| حجم موتور | 998 سیسی |
| حداکثر قدرت | 102 اسب بخار |
| حداکثر گشتاور | 150 نیوتنمتر |
| گیربکس | CVT با 9 نسبت شبیهسازیشده |
| محور محرک | جلو |
| طول | 4200 میلیمتر |
| عرض | 1760 میلیمتر |
| ارتفاع | 1570 میلیمتر |
| فاصله محوری | 2555 میلیمتر |
| وزن تقریبی | 1220 کیلوگرم |
| حجم باک | 50 لیتر |
| سایز تایر | 205/55R16 |
عملکرد، شتاب و تجربه رانندگی
وجود توربوشارژر ممکن است در نگاه اول تصور یک خودروی اسپرت را ایجاد کند، اما X22 پرو برای عملکرد هیجانانگیز طراحی نشده است. نسبت قدرت به وزن متوسط و ماهیت گیربکس CVT باعث میشوند شتابگیری بیشتر مناسب استفاده روزمره باشد. رقم حدود 14.2 ثانیه برای شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت در منابع فنی این نسخه ذکر شده است؛ بنابراین سبقتگیری در جاده، بهخصوص با چند سرنشین و بار کامل، نیازمند برنامهریزی بیشتری است.
مزیت موتور توربو، ارائه گشتاور مناسب در دورهای پایین است. هنگام شروع حرکت و رانندگی با سرعتهای شهری، خودرو پاسخ قابل قبولی دارد. در شتابگیری شدید، گیربکس CVT دور موتور را بالا نگه میدارد و صدای موتور سه سیلندر بیشتر وارد کابین میشود. این رفتار برای گیربکسهای CVT طبیعی است، اما ممکن است برای رانندگانی که به تعویض دنده محسوس گیربکسهای اتوماتیک معمولی عادت دارند جذاب نباشد.
سیستم تعلیق جلو از نوع مکفرسون و عقب از نوع تیر پیچشی است. سواری در مسیرهای معمول شهری قابل قبول است، ولی محور عقب روی دستاندازهای تند و خیابانهای ناهموار میتواند نسبتاً خشک احساس شود. همچنین ارتفاع بدنه و ساختار ساده تعلیق به این معناست که X22 پرو برای رانندگی تهاجمی و تغییر مسیرهای سریع ساخته نشده است.
مصرف سوخت ام وی ام X22 پرو
یکی از اهداف استفاده از موتور یک لیتری توربو، کاهش حجم موتور بدون افت محسوس گشتاور بوده است. با این حال درباره مصرف سوخت نسخه اولیه X22 پرو اعداد متفاوتی در منابع بازار منتشر شده و عدد ترکیبی کاملاً یکسانی وجود ندارد؛ به همین دلیل اعلام یک رقم قطعی میتواند گمراهکننده باشد. ظرفیت باک این نسخه 50 لیتر است.
در عمل مصرف سوخت موتورهای کوچک توربو ارتباط زیادی با شیوه رانندگی دارد. استفاده آرام و حرکت با دور موتور پایین میتواند مصرف را کنترل کند، در حالی که شتابگیری مکرر، ترافیک سنگین و فعالبودن مداوم توربو مصرف را افزایش میدهد. برای حفظ عملکرد مناسب موتور نیز کیفیت بنزین، تعویض بهموقع روغن و رعایت برنامه سرویس اهمیت بیشتری نسبت به یک موتور تنفس طبیعی ساده دارد.
امکانات رفاهی و فناوریها
نسخه اتوماتیک اولیه X22 پرو با توجه به کلاس خود تجهیزات قابل قبولی ارائه میکرد. نمایشگر لمسی 9 اینچی، بلوتوث، USB، MirrorLink، سیستم صوتی چهار بلندگو، کروز کنترل، فرمان برقی با کلیدهای کنترلی، دوربین عقب، سنسور پارک عقب، سانروف برقی، رینگ آلومینیومی 16 اینچی و تریم داخلی دو رنگ از جمله تجهیزات شاخص آن هستند.
باید میان تیپ اولیه اکسلنت و نسخه IE که بعداً به بازار آمد تفاوت قائل شد. برخی امکانات مانند ورود و استارت بدون کلید و تجهیزات رفاهی تکمیلی در نسخه IE اضافه یا کاملتر شدند و نباید فهرست امکانات IE را به همه X22 پروهای مدل 1400 نسبت داد. هنگام خرید نمونه کارکرده، بررسی تیپ دقیق خودرو بر اساس کارت، شماره شاسی و تجهیزات واقعی اهمیت دارد.
تجهیزات و ویژگیهای ایمنی
X22 پرو اولیه بازار ایران به دو کیسه هوای جلو، ترمز ضدقفل ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، سیستم کمکی حرکت در سربالایی و سامانه پایش فشار باد تایرها مجهز است. ترمز پارک برقی و Auto Hold نیز در نسخه اتوماتیک عرضهشده دیده میشوند. دوربین و سنسور عقب به کاهش نقاط کور هنگام پارک کمک میکنند.
با وجود این تجهیزات، تعداد دو کیسه هوا برای خودرویی با این سطح امکانات محدود محسوب میشود. همچنین نباید انتظار سامانههای کمکراننده پیشرفته مانند ترمز اضطراری خودکار، هشدار نقطه کور، حفظ خودرو بین خطوط یا کروز کنترل تطبیقی را از این مدل داشت. بنابراین بخش ایمنی X22 پرو بیشتر بر سامانههای متعارف کنترل خودرو متمرکز است.
نقاط قوت ام وی ام X22 پرو
یکی از مهمترین نقاط قوت X22 پرو طراحی ظاهری بهروزتر از X22 قدیمی است. ابعاد مناسب برای شهر، فرمان برقی سبک و دوربین عقب نیز استفاده روزمره را آسان میکنند. موتور توربو 150 نیوتنمتر گشتاور در اختیار راننده میگذارد که برای یک موتور یک لیتری قابل توجه است و در دورهای پایین حس کشش مناسبی ایجاد میکند.
کابین نسبت به نسل قبلی مدرنتر شده و نمایشگر بزرگ، سانروف، کروز کنترل، Auto Hold و ترمز پارک برقی مجموعه مناسبی از امکانات کاربردی را تشکیل میدهند. گستردگی شبکه خدمات محصولات مدیران خودرو در مقایسه با بسیاری از برندهای چینی کمتیراژ نیز هنگام خرید نمونه کارکرده میتواند یک امتیاز باشد.
نقاط ضعف ام وی ام X22 پرو
توان 102 اسب بخاری برای وزن حدود 1.2 تن به این معناست که عملکرد خودرو در حد متوسط باقی میماند. در سربالایی، هنگام سبقت یا با کابین پر، نمیتوان انتظار شتاب یک کراساوور توربوی قدرتمند را داشت. صدای موتور سه سیلندر در دورهای بالا و رفتار یکنواخت CVT نیز ممکن است برای برخی رانندگان مطلوب نباشد.
فضای ردیف عقب برای افراد قدبلند محدود است و سیستم تعلیق عقب روی مسیرهای نامناسب کمی خشک عمل میکند. استفاده از تنها دو کیسه هوا نیز در مقایسه با خودروهای مجهزتر یک ضعف ایمنی محسوب میشود. از سوی دیگر، موتور توربوشارژ نسبت به پیشرانههای تنفس طبیعی ساده به کیفیت روغن، سرویس منظم و شرایط سوخت حساستر است؛ موضوعی که هنگام خرید نمونه کارکرده اهمیت زیادی دارد.

مقایسه کوتاه ام وی ام X22 پرو با رقبا
ام وی ام X22 پرو در برابر جک S3
جک S3 فضای کابین و صندوق بزرگتری ارائه میدهد و موتور تنفس طبیعی آن برای خریدارانی که سادگی فنی را در اولویت قرار میدهند جذاب است. در مقابل، X22 پرو طراحی داخلی و خارجی مدرنتری دارد، ابعاد آن برای تردد شهری مناسبتر است و موتور توربو گشتاور خود را در دور پایینتری ارائه میکند. انتخاب میان این دو بیشتر به اولویت فضای خانوادگی یا ابعاد جمعوجور و طراحی جدیدتر بستگی دارد.
ام وی ام X22 پرو در برابر رنو ساندرو استپوی و پژو 207
ساندرو استپوی در بازار کارکرده بیشتر به خاطر قوای محرکه ساده و سابقه دوام شناخته میشود، اما طراحی و تجهیزات آن قدیمیتر از X22 پرو است. پژو 207 نیز کراساوور نیست، ولی به دلیل ابعاد شهری و نزدیکی بخشی از بازار خرید میتواند بهعنوان یک گزینه جایگزین مطرح شود. مزیت 207 دسترسی گستردهتر به قطعات و بازار خریدوفروش شناختهشده است، در حالی که X22 پرو ارتفاع بیشتر، کابین مدرنتر و امکانات رفاهی بیشتری ارائه میدهد.
ام وی ام X22 پرو برای چه کسانی مناسب است؟
X22 پرو بیش از همه برای خریدارانی مناسب است که بیشتر در شهر رانندگی میکنند، یک کراساوور جمعوجور اتوماتیک میخواهند و امکاناتی مانند سانروف، نمایشگر لمسی، کروز کنترل، دوربین عقب و Auto Hold برایشان اهمیت دارد. زوجها و خانوادههای سه یا چهار نفره نیز میتوانند از فضای آن برای استفاده روزمره و سفرهای معمول بهره ببرند.
در مقابل، خانوادههایی که مرتب با پنج سرنشین بزرگسال سفر میکنند یا صندوق بسیار بزرگ میخواهند، بهتر است به سراغ کراساوورهای بزرگتر بروند. خریدارانی که کمترین حساسیت فنی و سادهترین نگهداری ممکن را ترجیح میدهند نیز ممکن است با یک موتور تنفس طبیعی سازگاری بیشتری داشته باشند. برای خرید X22 پرو کارکرده، بررسی سابقه سرویس موتور و گیربکس، کیفیت روغن مصرفی، سلامت سیستم خنککننده و عملکرد توربوشارژ اهمیت ویژهای دارد.
جمعبندی بررسی ام وی ام X22 پرو
ام وی ام X22 پرو نسخهای بهروزتر و کاملتر از X22 اولیه است که بیشترین پیشرفت خود را در طراحی جلو، کابین و قوای محرکه نسخه اتوماتیک نشان میدهد. موتور یک لیتری سه سیلندر توربو با 102 اسب بخار قدرت و 150 نیوتنمتر گشتاور، همراه با گیربکس CVT، برای رفتوآمد شهری و رانندگی روزانه تنظیم شده و نباید از آن انتظار عملکرد اسپرت داشت.
طراحی جذاب، تجهیزات رفاهی مناسب، ابعاد شهری و گشتاور مناسب دور پایین از مزایای اصلی هستند؛ در سوی مقابل فضای محدودتر عقب، سواری نسبتاً خشک محور عقب، تنها دو کیسه هوا و الزام به مراقبت دقیقتر از موتور توربو باید در تصمیم خرید لحاظ شوند. همچنین عدد 2020 در مورد این خودرو به سال طراحی اشاره دارد و X22 پرو رسمی بازار ایران از مدل 1400/2021 وارد بازار شد؛ موضوعی که هنگام بررسی آگهی خودروهای کارکرده نباید نادیده گرفته شود.
پرسشهای متداول درباره ام وی ام X22 پرو
آیا ام وی ام X22 پرو مدل 2020 در بازار ایران وجود دارد؟
سال 2020 به سال طراحی این نسخه مربوط است. عرضه رسمی X22 پرو در ایران از سال 1400، معادل 2021 میلادی، آغاز شد؛ بنابراین سال درجشده در اسناد خودرو باید جداگانه بررسی شود.
موتور ام وی ام X22 پرو اتوماتیک چند سیلندر است؟
نسخه اتوماتیک اولیه بازار ایران موتور 998 سیسی سه سیلندر توربوشارژ دارد که 102 اسب بخار قدرت و 150 نیوتنمتر گشتاور تولید میکند.
گیربکس X22 پرو چیست؟
نسخه اتوماتیک از گیربکس CVT با 9 نسبت شبیهسازیشده استفاده میکند و نیرو را به چرخهای جلو انتقال میدهد.
حجم صندوق عقب ام وی ام X22 پرو چقدر است؟
ظرفیت صندوق عقب حدود 420 لیتر است و برای نیازهای روزمره یک خانواده کمجمعیت فضای مناسبی فراهم میکند.
تفاوت X22 پرو اکسلنت با IE چیست؟
IE نسخه مجهزتر و بهروزشده بعدی است و برخی امکانات رفاهی مانند ورود و استارت بدون کلید در آن اضافه شدهاند. به همین دلیل هنگام مقایسه خودروها باید تیپ دقیق هر نمونه مشخص باشد.
آیا ام وی ام X22 پرو برای سفر مناسب است؟
برای خانواده کمجمعیت و سفرهای معمول مناسب است، اما با پنج سرنشین بزرگسال، محدودیت فضای عقب و عملکرد متوسط موتور در مسیرهای پرشیب بیشتر احساس میشود.
هنگام خرید X22 پرو کارکرده چه مواردی مهمتر هستند؟
سابقه سرویس منظم موتور توربو و گیربکس CVT، سلامت سیستم خنککننده، نبود نشتی روغن، عملکرد صحیح توربو، وضعیت سانروف و تجهیزات برقی و همچنین کارشناسی بدنه و شاسی باید با دقت بررسی شوند.